افزایش دادن اخبار خراسان میهمان ارتباط

افزایش دادن: اخبار خراسان میهمان ارتباط استانی برنامه مشهدمقدس خراسان رضوی

گت بلاگز وب‌گردی همه‌چیز راجع به «تب کریمه کنگو» در کشور عزیزمان ایران

هر روز خبر تازه‌ای از بیماری تب کریمه کنگو می‌رسد. بیماری که یک عفونت ویروسی است و در گروه تب‌های خونریزی‌دهنده به شمار می‌رود.حالا گزارشات حکایت از زیاد کر

همه‌چیز راجع به «تب کریمه کنگو» در کشور عزیزمان ایران

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، هر روز خبر تازه ای از بیماری تب کریمه کنگو می رسد. بیماری که یک عفونت ویروسی است و در گروه تب های خونریزی دهنده به شمار می رود. حالا گزارش ها حکایت از زیاد کردن موارد مبتلا شدن به این بیماری دارد. قربانیان اغلب، قصابان و دامداران هستند، همان کسانی که به گونه ای با ذبح دام در ارتباطند و نخستین گزینه ها جهت مبتلا شدن به این بیماریند.

عبارات مهم : انتقال
آخرین گزارش های اعلام شده است از مدیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نشان می دهد از ابتدای امسال تاکنون ٢٨ نفر به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده است اند. سیستان وبلوچستان، کرمانشاه، بندرعباس، اصفهان و هرمزگان جزو استان هایی هستند که مواردی از این بیماری در آنها دیده شده است هست. حالا براساس آنچه محمدمهدی گویا، اعلام کرده؛ از میان ٢٨ نفر مبتلاشده به این بیماری، ١٩ نفر مربوط به شهر زاهدان هستند. آنها کارگران یک کارگاه بسته بندی گوشت بودند. از میان ٢٨ مبتلا، یک نفر در کرمانشاه، یک نفر در استان هرمزگان، دونفر در ایرانشهر، یک نفر در زابل، یک مورد در استان اصفهان و سه نفر در استان های دیگر دیده شده است اند.

خبرها راجع به شیوع تب کریمه کنگو تنها به این آمار و اعداد ختم نمی شود. حالا درکنار همه این خبرها، شایعه هایی مبنی بر شیوع بیماری در استان های کم خطرتر هم شنیده می شود. یکی از این شایعه ها مربوط به اصفهان هست. تصویری از یک مراسم خاکسپاری که چند روزی است در اینترنت دست به دست می شود، این شایعه ها را پررنگ کرده. تصویری از به خاک سپردن یک بیمار مبتلا به کریمه کنگو که جانش را از دست داده و با مواظبت های خاص ای درحال دفن هست. اتفاقی که شایعه شیوع این بیماری در اصفهان را اوج برده هست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت دراین باره توضیح می دهد: «شیوع یا اپیدمی این بیماری در کشور از جمله در استان اصفهان به هیچ وجه مشاهده نشده و تنها مورد قطعی که تشخیص آن اثبات شده، یک مورد درشهرستان چادگان است که با تشخیص به موقع و درمان درستی که صورت گرفته، حال عمومی بیمار خوب است.»

او به موارد مشاهده این بیماری در استان اصفهان هم اشاره می کند: «دانشکده علوم پزشکی اصفهان از خوابیدن شدن ٤ تا ٥نفر با تشخیص احتمال بیماری خبر داده، ولی هنوز ابتلای آنها به این بیماری قطعی نیست و تنها ابتلای یک مورد آنها تأیید شده است است.»

تب کریمه کنگو فوت ومیر بالایی دارد

او می گوید که تب کریمه کنگو درصورتی که سریع تشخیص داده شود، قابل درمان است: «بیماری تب کریمه کنگو بیماری مهمی هست، چراکه فوت ومیر بالایی دارد.» او ازمردم می خواهد تا گوشت را فقط ازمراکز معتبر مورد تأیید دامپزشکی تهیه کنند و این بیماری ازطریق گوشت پخته شده است هم انتقال نمی یابد.»

گویا به جزییات انتقال این بیماری اشاره می کند: «زمانی که انسان با ترشحات و خون بدن حیوان آلوده تماس پیدا می کند، بیماری به صورت مستقیم انتقال یافته می شود، ولی در روش غیرمستقیم، کنه ای که روی بدن حیوانات اهلی وجود دارد، از خون دام آلوده تغذیه می کند و آلوده می شود و چنانچه این کنه، روی بدن انسان قرار گیرد، می تواند آلودگی را انتقال یافته کند.»

این مسئول در وزارت بهداشت، راه سومی را نیز جهت ابتلای انسان به این بیماری اعلام می کند: «اگر انسانی که ویروس را دریافت کرده، در مواجهه با انسان دیگری قرار بگیرد، ازطریق ترشحات خونی و بدنی خود، بیماری را انتقال یافته می کند که این روش انتقال دربیمارستان ها رخ می دهد و کادر درمان درمعرض این نوع مبتلا شدن قرار دارند.»

قصاب ها بیشترین قربانیان تب کریمه کنگو

براساس اعلام او، بیماری تب کریمه کنگو در ٣٠ درصد موارد حتی با کارها درمانی با فوت ومیر مواجه بوده و کشنده هست. این بیماری درمان دارد و داروی آن درکشور موجود هست. چنانچه سریع تشخیص داده شود، قابل درمان است: «قصاب ها و افرادی که مستقیم با دام سروکار دارند یا در کار ذبح دام هستند یا افرادی که دام را درمنزل یا مجاورت منزل خود نگهداری می کنند، زیاد درمعرض مبتلا شدن به بیماری هستند. برهمین اساس، افرادی که درکشتارگاه ها کار می کنند، باید از دستکش و چکمه و روپوش استفاده کنند، در واقع رعایت بهداشت فردی تنها راه پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری هست. کادر بهداشتی و درمانی نیز که با بیماران سروکار دارند نیز، باید بهداشت و حفاظت فردی را طبق دستورالعمل رعایت کنند.» او به زنان منزل دار هم توصیه می کند: «چنانچه گوشت ازمنبع نامطمئن تهیه شود، احتمال مبتلا شدن به بیماری زیاد کردن پیدا می کند. ذبح کنار خیابانی و خرید آن؛ خطرناک هست. این گوشت ها مورد تأیید شرکت دامپزشکی نبوده و ممکن است آلوده باشد. بنابراین گوشت مورد تأیید شرکت دامپزشکی و مراکز معتبر مشکلی ندارد. البته بیماری ازطریق گوشت پخته شده است انتقال پیدا نمی کند. خوردن راه انتقال بیماری نیست. ضمن این که بعید است درکشور ما کسی گوشت خام بخورد.» او ادامه می دهد: « سال گذشته ٦٢ مورد از این بیماری گزارش شده است بود که ٦ مورد منجر به فوت شد.»

تب کریمه کنگو در کشور طغیان نکرده است

حسین عرفانی، مدیر اداره بیماری های قابل انتقال ازحیوان به انسان وزارت بهداشت هست. او هم طغیان کردن این بیماری درکشور را رد می کند و به ایسنا می گوید: «به طور معمول انتظار ۳۰ تا ۶۰ درصد فوت دراین بیماری را داریم، ولی نسبت فوت مبتلایان از ابتدای سال تاکنون تنها ۷.۴ درصد بوده و البته انتظار داریم همین دو مورد نیز اتفاق نیفتد. سال گذشته نیز ۶۲ مورد به صورت قطعی به این بیماری مبتلا شدند و کل موارد فوت ومیر آن شش مورد یعنی کمتر از ۱۰ درصد گزارش شد.»

براساس اعلام این مسئول در وزارت بهداشت، تب کریمه کنگو بیماری قابل انتقال ازحیوان به انسان است و جزو موارد بومی کشور عزیزمان ایران به شمار می رود: «از سال ۷۸ که نخستین مورد قطعی آن تشخیص داده شد تا امروز هرساله با تعدادی از موارد مبتلا شدن به این بیماری مواجه هستیم. در تعریف تشخیص این بیماری موارد مظنون یا مشکوک به کسانی گفته می شود که با علامت بالینی مرتبط مانند تب، کوفتگی، سردرد یا سندروم آنفلوآنزا و شاید همراه با خونریزی از هرجای بدن به دکتر مراجعه کنند و درشرح حال وی نیز، سابقه تماس با دام، فرآورده دامی، کنه یا اقامت درمنطقه ای با احتمال وجود این مواجهات مشاهده شود. این فرد باید درشرایط خاصی آزمایش CBC دهد.»

او ادامه می دهد: «اگر مشخص شود تعداد پلاکت ها از عدد ۱۵۰ هزار پایین تر است یا گلبول های سفید از عدد سه هزار کمتر یا از ۱۰ هزار زیاد کردن پیدا کرده هست، فرد کاندیدا می شود که به فوریت درشرایط ایزوله خوابیدن شود. بلافاصله بعد از این بررسی، نمونه خون دیگری از شخص گرفته شده است و به آزمایشگاه مرکزی در انستیتوپاستور ارسال می شود. بعد از این اقدام منتظر جواب قطعی نمی مانیم و درمان را شروع می کنیم.»

کریمه کنگو در سیستان و بلوچستان کنترل شده است است

حالا در شرایطی که عنوان می شود، سیستان وبلوچستان بیشترین موارد مبتلا شدن به این بیماری را داشته و تب کریمه کنگو در آن مرسوم شده است هست. محمودرضا میری، مدیر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت وگو با «شهروند» تأکید می کند که این بیماری در این استان کنترل شده است است: «شیوع بیماری تب کریمه کنگو در سیستان وبلوچستان تقریبا کنترل شده، از حدود یک ماه پیش تاکنون، یک مورد مبتلا شدن به این بیماری گزارش شده است و از آخرهای فروردین تا اوایل اردیبهشت ماه هم نزدیک به ١٩ نفر به تب کریمه کنگو مبتلا شدند که هیچ کدام از آنها فوت نکرده اند. همه آنها که دامدار و قصاب بودند، بعد از خوابیدن و درمان، مرخص شده است اند.»

براساس اعلام مدیر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، این بیماری در سیستان وبلوچستان از دوکشور پاکستان و افغانستان وارد کشور می شود: «این بیماری فوت ومیر زیادی دارد و در کشور عزیزمان ایران میزان فوت در اثر مبتلا شدن به این بیماری، حدود ١٤ تا ١٥ درصد اعلام شده است هست، با این همه درموارد اخیر، ما یک مورد هم فوت ومیر نداشته ایم.»

میری تأکید می کند که این بیماری در زاهدان، کنترل شده است است: «ما هر سال با زیاد کردن موارد مبتلا شدن به این بیماری مواجه هستیم و بیشترین موارد مبتلا شدن هم مربوط به زاهدان هست. البته امسال تعداد موارد نسبت به سال گذشته اوج رفته و علت آن هم ضعف نظام مواظبت بهداشتی درکشورهای افغانستان و پاکستان هست. نقطه ورود این بیماری مرز این دوکشور است و معمولا بیماری ازطریق دام آلوده وارد کشور می شود.»

او به روش های کنترل این بیماری در سیستان وبلوچستان اشاره می کند: «ما درتمام کشتارگاه ها، بخش پیش سرد را درنظر گرفتیم تا لاشه دام به مدت ٢٤ ساعت، درحرارت پایین نگهداری شود تا میزان سرایت پایین بیاید.»

وی راجع به نظام مراقبتی جهت جلوگیری از ورود دام آلوده به کشور هم توضیح می دهد: «ما نظام مواظبت از بیماری را در استان داریم ولی جهت کنترل مرزها برنامه ای نداریم.»

منبع:روزنامه شهروند
انتهای خبر

واژه های کلیدی: انتقال | اصفهان | بهداشت | بیماری | بهداشتی | مبتلا شدن | وزارت بهداشت | تب کریمه کنگو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog